ABOUT US

YURT DIŞI FAALİYET ALANLARI

RUSYA  FEDERASYONU
 

Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında gelişen  dostane  ilişkilerin Türk inşaat firmalarının sektördeki payını önemli ölçüde arttırması İNSAT A.Ş.’yi de Rusya Federasyonu ve Türki Cumhuriyetleri’nde  inşaat işlerine girecek  yeni bir şirket kurmaya yönlendirdi.  Bu gaye ile İNSAT A.Ş.’nin  kurucu ortak olarak iştirak ettiği  Turan A.Ş. 1995 yılında kuruldu. Üç kişilik Şirket Yönetim Kurulu’nda İNSAT Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Oral yer aldı. Turan A.Ş. kısa zamanda Moskova’da şantiye adedini 5’e çıkardı.
 
İNSAT A.Ş. 1996 yılı başında Turan A.Ş.’deki hisselerini devrederek faaliyetlerine İNSAT A.Ş. olarak devam kararı aldı. Devam eden işler Turan ve İNSAT arasında paylaşıldı.
 
İNSAT A.Ş. 20.05.1996 tarihinde Rusya Federasyonu’ndaki tescil işlemlerini  gerçekleştirerek faaliyetlerini hızlandırdı.
 
İNSAT, Moskova’da; 5 adet İş Merkezi Binası inşaatını gerçekleştirmiştir. Bunlardan 2 adedi, tanınmış 2 Rus firmasının merkez yönetim binalarıdır. Bu binalar iç dekorasyonuna son derecede önem verilen prestij yapıları olup, 2 adedi Moskova’nın 850. kuruluş yılı münasebetiyle jüri tarafından yapılan seçmelerde ilk 5’e girmişlerdir.
 
Son olarak INTERCOR Şirketine karşı taahhüdü yürütülen bina inşaatımız 1998 yılı için Moskova’nın en kaliteli inşaat uygulaması seçilerek Belediye Başkanı Sayın LUZHKOV’dan Birincilik Plaketini almıştır.
 
İNSAT, Rusya Federasyonu’ndaki mali kriz nedeniyle aktivitelerini 31.08.1999 tarihinde Mosalarko’ya karşı taahhüt edilen 9974 m²’lik Marksistkaya İş Merkezi’nin bitirilmesinden sonra geçici olarak durdurmuştur.
 
 
SUUDİ ARABİSTAN

 
Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Eski Genel Kurmay Başkanı ve Emekli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Sheikh Othman Al-Humaid ve oğlu Ghazi Al-Humaid ile ortak olarak “Saudi İnsat Construction Co. Ltd.” kurulmuş olup, bu firma ayrıca ilgili bakanlıktan Teşvik Belgesi de alarak Mayıs 1998 tarihinde faaliyetine başlayarak Sheikh Otman için Cidde’de bir saray ve Riyadh’da iki lüks villa inşaatını başarı ile bitirmiştir.
 
İnşaatların bitimini müteakip Sheikh Othman, rahatsızlığının artışı nedeniyle şirketten ayrılmak istemiş, İNSAT da onunla birlikte hisselerini devrederek ülkeye dönüş yapmıştır.