ABOUT US

TARİHÇE


İnsat A.Ş.’nin kurucu ortakları 1966 yılında Cengiz Oral ve Ortakları ünvanı ile inşaat işlerine başladılar.
 
1974 yılında Cengiz Oral ve ortakları İNSAT İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni kurdular. Limited Şirket 1979 yılında Anonim Şirkete dönüştürüldü.
 
İnşaat alanında 38 yıllık bir geçmişe sahip olan İNSAT A.Ş. 1981 yılına kadar yurt içinde çalıştıktan sonra 1980 - 1988 yılları arasında faaliyetlerini yurt dışına genişletti. Bilgi, beceri ve tecrübe ile zaman içinde oluşan teknik, mali ve personel kaynaklarını bir başka Türk şirketinin (YAPISAN LTD. ŞTİ.) olanakları ile birleştirerek yüzde elli hissesine sahip olduğu BİTAŞ A.Ş.’nin kurulmasına önderlik etti.
 
BİTAŞ A.Ş. 8 yıl boyunca Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde ticaret merkezleri ve konut inşaatı alanındaki faaliyetleri ile çok olumlu bir isim edindi.
 
Yurt dışındaki işlerin sona ermesi ve Suudi Arabistan pazarının cazibesini kaybetmesi üzerine sadece yurt dışı işler için kurulan BİTAŞ A.Ş.’nin 1988 yılında tasfiyesine karar verildi ve şirket tasfiye edildi.
 
Yurt içi faaliyetlerine 1981 yılında ara veren İNSAT A.Ş. 1988 yılından itibaren yurt içi faaliyetlerine yeniden hız verdi. Bunun yanı sıra İnşaat Yönetimi (Construction Management), Mühendislik, Müşavirlik ve Kontrollük alanlarında da hizmet vermeye başladı. Bu alanlardaki hizmetler 1996 yılından itibaren İNSAT A.Ş. ortaklarının kurduğu ACS Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş.’ye devredildi.  Bu şekilde, mühendislik hizmetleri İNSAT’ın faaliyet alanlarından çıkarılarak bağımsız bir mühendislik şirketinin konusu haline getirildi.
 
İNSAT, politik devrim sonrası hizmetlerini Rusya Federasyonu’na taşıyarak yüklendiği inşaat projelerini 3 yıl içinde başarı ile tamamlamıştır.
 
İNSAT, Moskova Belediye Başkanlığı’nın Yüksek Kaliteli İnşaat, Rekonstrüksiyon ve Restorasyon dalında 1998 yılında açtığı yarışmada yüklendiği “INTERCOR” şirketine ait yönetim binası inşaatı işi ile birinci olarak “ONUR BELGESİ” almıştır.

 
Suudi Arabistan’da ekonomik kriz sonrası çöken inşaat piyasasının düzelmesiyle İNSAT; yerli ortaklar ile “SAUDI-INSAT” şirketini 1998 yılında kurarak 3 yıl faaliyet göstermiş ve bu meyanda Yönetim Kurulu Başkanı, Eski Genelkurmay Başkanı ve Emekli Savunma Bakanı Müsteşarı Sheikh Othman Al-Humaid için bir saray ve iki villa inşaatını başarı ile tamamlamıştır. Sheikh Othman Al-Humaid’in rahatsızlanması ve şirketten ayrılmak istemesi nedeniyle Sheikh Othman ve İNSAT hisselerini Şeyh’in oğluna devretmişlerdir. Kısa bir zaman sonra Sheikh Othman vefat etmiştir.
 
İNSAT’ın faaliyetlerini 40 yılı aşkın bir sürede başarı ile sürdürebilmesinin nedeni, yönetim ve denetim becerisi yanında  taahhüt ettiği her proje işinde;

Planlama ve Programlama,
Tasarım,
Lojistik,
Bütçeleme,
Kalite Kontrol,
İş Güvenliği,

işlemlerini  titizlikle yapması, iletişime önem vermesi ve teknolojiyi yakından takip etmesi ile alınan her projeyi zamanında, kaliteli, estetik ölçüleri ve bütçesi içinde bitirmesidir.